ODHAD CENY NEMOVITOSTI

Jak na něj ?

S určením ceny bývá občas problém, protože cena kupodivu není jen jedna. Je nabídková, tržní, odhadní, prodejní a kdovíjaká další. Jak cenu nemovitosti můžete zjistit a jaký je mezi nimi rozdíl? 

Jak se určuje cena nemovitosti?

Možností k určení ceny se nabízí hned několik. Liší se hlavně v účelu, pro který se cena stanovuje, ale také co se při tomto porovnání zohledňuje.

Znalecký posudek

Jedním ze způsobů je, nechat si cenu zjistit soudním znalcem, tedy odborníkem, který je jmenován buď předsedou krajského soudu nebo ministrem spravedlnosti. Ten kvůli posudku nemovitost navštíví, prozkoumá její stav a na základě zákona o oceňování majetku (Zákon 151/1997 Sb. o oceňování majetku a Vyhláška č. 540/2002 Sb., o oceňování majetku) vypočítá cenu. Pro prodej ji ale příliš nevyužijete, protože neodráží skutečnou tržní hodnotu nemovitosti - tedy částku, za kolik se dá váš byt, dům nebo pozemek prodat.

Odhad tržní (obvyklé) ceny

Tím přesnějším způsobem pro účely prodeje je odhad tržní ceny, kde se kromě stavby samotné zohledňuje i například atraktivnost lokality a to i s perspektivou do budoucna. Odhad může být vytvořen na základě:

 

  1. výnosů - můžete vycházet z budoucího výnosu stavby nebo pozemku (příkladem může být třeba změna územního plánu).
  2. nákladů - zde se hodnotí vynaložené prostředky při pořízení nemovitosti a následného zhodnocení ve formě rekonstrukcí.
  3. porovnání - asi nejpoužívanější způsob a spočívá v přímém porovnání cen podobných nemovitostí ve stejné lokalitě.

“Při stanovování ceny nemovitosti, zapomeňte na jakoukoli citovou vazbu k ní. Když se k prodeji odhodláte, je z vašeho domu, bytu nebo chaty jen zboží na realitním trhu. Nikdo vám nedá více peněz jen proto, že jste v domě prožili šťastné dětství nebo, že jste chatu stavěli vlastníma rukama místo dovolené u moře.”

No a co s tou cenou?

Jelikož i kupující bude srovnávat ceny jednotlivých nemovitostí při výběru nového bytu, domu nebo pozemku, tak se zdá být porovnávání asi nejlepším řešením.

Aby vaše cesta k určení ceny byla snazší , kontaktujte mě ! Jako "BONUS" pro Vás připravím ODHAD TRŽNÍ CENY ZDARMA. Čerpám z aktuálních cen prodávaných nemovitostí ve vámi zvolené lokalitě. 

 

 

Tisknout stránku

ODHAD CENY NEMOVITOSTI

 

 

   PROČ VYUŽÍT SLUŽEB  MAKLÉŘŮ


      

ZKUŠENÝ REALITNÍ MAKLÉŘ

  • nabízí a prodává pouze 3 až 6 nemovitostí
  • zajímá se zejména o potřeba majitele
  • pracuje výhradně pro majitele a plní jeho přání
  • kupujícího najde zpravidla do 3 týdnů
  • prodává za nejlepší cenu

 

 


      © 2017 - Realitní poradce Monika Cabáková
Digitální obchodník